Barnsbury Primary School and Nursery Barnsbury Primary School and Nursery
Believe Persevere Succeed

Meet the Team

bg4

Headteacher

Mrs Clare Spires

Deputy Head   

Miss Louise Powell (EYFS/KS1 Teaching & Learning)

Deputy Head

Mrs Louise Hammond (KS2 Teaching & Learning)

Senior Leader (Inclusion)           

Mrs Stephanie Kimber

Senior Leader EYFS 

Miss Louise Powell

Senior Leader Year 1/2

Mrs Heather Gillies

Senior Leader Yr 3/4

Mrs Louise Hammond

Senior Leader Yr 5/6

Miss Amanda Bartlett

 

 

 

 

                        

 

School Business Manager

Mrs Sarah Newman

Finance Assistant

Mrs Sarah Armstrong

Admissions Secretary

Mrs Vicky Kruger

Administration Secretary

Mrs Jane Moulds

School Secretary

Mrs Nicky Dicken

Extended Services Co-Ordinator

Mrs Kim Chaffey 

Sports Coach

Max Cobley

IT Services

Softegg

IT Technician

Mr Simon Attewell

EAL Support

Mrs Stephanie Kimber

Behaviour Support

Mrs Deana O'Mara

Pastoral/Social Skills Support

Mrs Amber Zia

Premises Manager

Mr Simon Attewell

Home School Link Worker/

Senior Midday Supervisor

Mrs Deana O'Mara

Mrs Mairead McConville

Midday Supervisor

Mrs Sharon Byrne

 

 

Barnsbury Buddies

 

Buddies Manager

Kara Hewitt

Play Leader

Sarah Nobbs

Play Worker

Mrs Sharon Byrne

Play Worker

Max Cobley

Play Worker

Miss Roisin O'Neil

Play Worker

Mrs Christine Santilli

Play Worker

Bradley Ames-Thomson

Play Worker

Miss Hannah Hewitt

Play Worker

Victoria Curtis

Play Worker

Humaira Masud

 

 

 

 

Year Group

Class Name

Teacher

Learning Assistants or

Special Needs Assistants*

Nursery

Acorns

 

Jo Hemmerdinger/Mrs Helen Moyes

 

Sarah Preston

Harriet Heywood

Roisin O'Neill*

FS

Oak

Mrs Sarah Collyer

Miss Beth Freeman(SCITT)

Caroline Lee

Willow

Mrs Katherine Wilson

Emma Guinchard

Alex Hemming

Roisin O'Neill*

Tami Bolton*

Kelly Arminger*

1

1I

Mrs Ashiya Iqbal

Zofia Kordi

1R

Miss Rebecca Royal/Sarah Tortolani SCITT

Claire Weakly  

Emma Santoro*

2

2G

Mrs Heather Gillies (SLT)

Tracy Edgington 

Gill Jeffrey*

2L

Miss Hannah Lee

Tasha Atkins

Susan Moore*

3

 

3B

Miss Lucinda Bell

 

Emily Cleary

3ND

Mrs Julia Norfolk/Mrs Anna Twiston-Davies

Mrs Katherine Willmott SCITT

Mrs Natalie Fairclough

Nataile Paice*

4

4H

Miss Anna Healey/

 

Victoria Curtis 

Mrs Deana O'Mara*

 

 

4K 

Mr Ashley Knight

Mrs Maxine Hughes

Tracey Smale*

Emily Cleary*

Mairead McConville*

5

5J

Miss Rebecca James

Mrs Amber Zia SNA 

Christine Santilli*

Hannah Hewitt*

Alex Hemming*

 

5HG

Miss Amber Hillier/Mrs Laura Gilkerson

6

6B

Miss Amanda Bartlett (SLT)

 

Mrs Sue Hadwen

Mairead McConville

Mrs Natalie Fairclough*

 

6M

Andrew Moore/Louise Hammond

 

 

Subject Leaders

 
   

English Leader-Writing

Miss Amanda Bartlett

English-Reading

Mrs Julia Norfolk

English-Grammar & Spelling

Miss Lucinda Bell

English-Phonics

Mrs Heather Gillies

Maths

Miss Rebecca Royal

Science

Miss Anna Healey

History

Miss Hannah Lee

Geography

Mrs Katie Wilson

RE

Mrs Jo Foley

Design & Technology

Mr Andrew Moore

PE

Miss Amber Hillier

Art

Mr Ashley Knight

Music

Mrs Anna Konieczna

PHSE

Mrs Ashiya Iqbal

Computing

Miss Rebecca James

School Council

Mrs Laura Gilkerson

Assessment and Learning

Mrs Louise Hammond

Curriculum Design 

Mrs Louise Hammond

EYFS

Mrs Sarah Collyer

Outdoor Learning         

Mrs Louise Hammond

ECO

Mrs Anna Twiston-Davies

Inclusion

Mrs Stephanie Kimber

Languages 

Mrs Ruth Kidd

Mental Health/CP

Miss Louise Powell

Pupil Premium

Miss Louise Powell